Prechádzka po meste :

Stred mesta bol v roku 1987 zákonom Slovenskej národnej rady vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorú tvorí Mariánske námestie štvorcového tvaru rozmerov približne 100 x 100 metrov, deväť uličiek, ktoré z neho vychádzajú, a ďalších dvanásť ulíc ktoré tvoria kruh okolo námestia.

Mariánske námestie je typické svojimi domami , ktoré majú poschodie vysunuté a pod nimi vznikli priestory - arkády, ľudovo nazývané laubne. V nich boli obchody a pracovali tam remeselníci. Domy majú dodnes zachované pôvodné, gotické pivnice. Vznik námestia sa datuje pred rok 1300. Všetky domy mali do požiaru v roku 1886 štítové strechy. Tieto sa dnes za pomoci Mesta Žilina obnovujú.
 

Socha Nepoškvrnenej Panny Márie na Mariánskom Námestí


V strede námestia je socha Nepoškvrnenej Panny Márie (Immaculata), ktorá bola postavená na počesť rekatolizácie v roku 1738. Socha je umiestnená na podstavci s reliéfom svätého Floriána, patróna hasičov. V rámci rekonštrukcie námestia boli obnovené aj dve historické studne, v ktorých sa voda nachádza v hĺbke asi 12 metrov.
 



Mariánske námestie

 
Domom číslo 1 na námestí je radnica mesta Žilina na jeho východnej strane, hoci vchod do budovy je z Radničnej ulice.
 
Radnica prešla viacerými stavebnými úpravami. Dnešná podoba radnice je z roku 1890. Posledná prestavba sa uskutočnila v roku 1992 a 1993. Aj v budove radnice sú pôvodné gotické pivnice. Na radnici dnes sídli primátor mesta a sú tu reprezentačné priestory, v ktorých zasadá Mestské zastupiteľstvo a konajú sa sobášne obrady. Na prízemí radnice je busta Andreja Hlinku (1864 - 1838), rímsko-katolíckeho kňaza a významného slovenského dejateľa, s citáciou básne Andreja Žarnova. Zaujímavosťou je zvonkohra na čelnej stene budovy, ktorá od roku 1994 hrá melódie po odbití každej celej hodiny.

Na západnej strane námestia vyniká rímsko-katolícky kostol sv. Pavla apoštola a kláštor jezuitov. Kostol bol dokončený v roku 1754. Dvojvežová baroková stavba je jednoloďová. Veže sú vysoké 32 metrov. Hlavný oltár je barokový, autorom obrazu sv. Pavla je známy slovenský maliar Jozef Božetech Klemens (1817-1883). Na kláštore je pamätná doska venovaná nitrianskemu biskupovi Jozefovi Vurumovi ( 1763-1838).
 
Významnou pamiatkou na hranici pamiatkovej rezervácie je rímsko-katolícky kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý bol postavený okolo roku 1400. Na tomto mieste stál pravdepodobne v 13. storočí Žilinský hrad. Trojloďový kostol bol pôvodne gotický, po prestavbe má renesančný charakter. Veža kostola je vysoká 51 metrov. Hlavný oltár je z roku 1697. Vzácne sú obrazy na oltároch od J. B. Klemensa. Na kostole je pamätná tabuľa pripomínajúca rekonštrukciu objektu v roku 1942 . V roku 2000 bola pod farským kostolom odhalená socha sv. Cyrila a Metoda.
 
Vedľa kostola je Burianova veža vysoká 46 metrov, o 5 metrov nižšia ako susedná veža kostola. Slúži ako zvonica. Túto renesančnú stavbu postavili okolo roku 1530. Pohľad na obe veže z Námestia Andreja Hlinku je pre naše mesto najtypickejší, je to symbol Žiliny. Veľmi často sa objavuje na pohľadniciach, na rôznych publikáciách i na poštovej známke, ktorá vyšla v roku 1997.
 
Hneď vedľa kostola je niekdajší Reprezentačný dom, kde dnes sídli Mestské divadlo, Rádio Žilina a Televízia Žilina. Budova bola dokončená v roku 1944, keď bol mešťanostom Žiliny JUDr. Vojtech Tvrdý (1896-1963). Na budove bola v roku 2000 odhalená jeho busta. V dobe, kedy bol Dr. Tvrdý mešťanostom Žiliny (1938-1945) bola vybudovaná balustráda v dnešnej podobe a Farské schody, ktoré s spolu s Farskou uličkou tvoria spojnicu medzi dvoma hlavnými žilinskými námestiami.












Súsošie sv. Cyrila a Metoda

 
 

 
 
Farská ulička




Socha Andreja Hlinku


Námestie Andreja Hlinku
 


Druhým významným námestím je Námestie Andreja Hlinku, ktoré sa nachádza pod terasou rieky Váh. Na námestí je bronzová socha Andreja Hlinku . Odhalená bola v roku 1994, jej autorom je žilinský sochár Ladislav Berák . Na podstavci je nápis Andrej Hlinka - Otec národa. Príjemné prostredie na námestí vytvára stupňovitá fontána . Na námestí sa nachádzajú budovy, v ktorých sídlia Považská galéria umenia ( na budove je pamätná tabuľa pripomínajúca konanie výstavy maliarov v roku 1903) i najväčší obchodný dom v Žiline - Tesco (pôvodne Prior). Na námestie nadväzuje nedávno rekonštruovaný najstarší žilinský mestský park (vznik v rokoch 1902 až 1908) - Sad SNP s hudobným pavilónom a fontánou so súsoším od Vladimíra Kompánka.
 

Sad SNP


Z Námestia Andreja Hlinku je cez Národnú ulicu prístup k že-lezničnej stanici. Spomínané námestie i Národná ulica boli obnovené v prvej fáze rekonštrukcie pešej zóny po roku 1990. Námestie je veľmi vhodným priestorom pre rôzne kultúrne podujatia .
 


Národná ulica

 Na južnej strane historického jadra je Babuškov dom, v ktorom býval MUDr. Dušan Makovický (1866-1921), osobný lekár ruského spisovateľa L. N. Tolstého. Preto sa budova nazýva aj Makovického dom. Významnou budovou v strede mesta je Dom umenia Fatra.
 
Sídli v ňom Štátny komorný orchester (ŠKO). V tejto budove, ktorá bola v minulosti kinom ( Grand Bio Universum ), bola v roku 1921 premiéra prvého slovenského hraného filmu Jánošík. Vznik ŠKO i premiéru filmu pripomínajú pamätné tabule na budove Domu umenia.


 


Dom umenia Fatra

Významným objektom v meste je kostol sv. Barbory na Hurbanovej ulici. Barokový kostol a priľahlý kláštor postavili členovia Rádu františkánov v rokoch 1723 až 1731. Veľmi hodnotné je vnútorné barokové zariadenie a výzdoba. V kláštore študovalo a pôsobilo množstvo významných osobností, medzi nimi aj hudobný skladateľ Edmund Pascha (1714 - 1772).
 

Kostol sv. Barbory a františkánsky kláštor


Oproti kostolu je bývalý Finančný palác (dnes ústredie Prvej komunálnej banky) a Bacherova vila , kde začalo 12. decembra 1918 pôsobiť Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska, čo pripomína pamätná tabuľa na budove. Významnou stavbou na Hurbanovej ulici je secesný Rosenfeldov palác, dnes Centrum voľného času Spektrum .
 


Rossenfeldov palác


Oproti nemu stojí Synagóga, dnes kino Centrum , postavená podľa projektu nemeckého architekta prof. Petra Behrensa. Neďaleko je secesná budova Žilinskej univerzity (bývalá štátna reálka) a Katolícky dom postavený v štýle neoklasicizmu. V tejto budove bolo pôvodne divadlo, neskôr kino, dnes tu sídli cirkevné Gymnázium sv. Františka z Assisi.
 

 
Žilinská univerzita


Katolícky dom


V tejto časti mesta sa nachádza Evanjelický kostol, postavený podľa projektov architekta Michala Harminca. V kostole je pamätná tabuľa pripomínajúca život evanjelického biskupa Fedora Ruppeldta (1886-1979), ktorý pôsobil v Žiline. Bitmap

Za hranicou mestskej pamiatkovej rezervácie, južným smerom je pôsobivá budova z roku 1988, v ktorej sídli Mestský úrad v Žiline. Pred budovou stojí pamätník obetiam totalitného komunistického režimu, jediný na Slovensku . Odhalený bol v roku 1998.

Na Námestí Ľudovíta Štúra je Odborový dom kultúry a najväčší hotel v meste - Slovakia. Na námestie nadväzuje najstaršie žilinské sídlisko Hliny a ulica Antona Bernoláka nazývaná Bulvár.

Na konci tejto ulice sídli Krajská štátna knižnica, s knižným fondom viac ako 300 000 výtlačkov. Knižnicu navštevuje viac ako Evanjelický kostol 19 000 stálych čitateľov .Počet výpožičiek za rok je viac ako 900 000.
 


Evanjelický kostol


Ulica Antona Bernoláka (Bulvár)
 
Na Štefánikovom námestí stojí bronzová busta generála M. R. Štefánika (1880 - 1919), významného slovenského vedca, politika a vojaka. Autorom sochy je Ladislav Berák. Socha bola odhalená v roku 1995. Každý rok 4.mája , vo výročný deň tragickej smrti generála, si tu Žilinčania uctievajú jeho pamiatku.


Socha generála M.R.Štefánika


Pri Sade mieru na Bôriku sa nachádza Mestská krytá plaváreň, otvorená v roku 1963 ako prvý 50-metrový olympijský bazén na Slovensku aj s vonkajšími bazénmi. Plaváreň bola v posledných rokoch zásadne zrekonštruovaná, verejnosti je opäť prístupná od roku 1997. Vedľa je unikátna drevená Športová hala na Bôriku, v ktorej sa konajú mnohé významné medzinárodné športové podujatia, koncerty i výstavy. V hale sa hrajú ligové i pohárové zápasy vo volejbale i basketbale. Každoročne sa tu konajú turnaje v mimibasketbale a basketbale mládeže BADEM. Neďaleko je niekoľko kurtov Tenisového klubu Žilina a moderná krytá strelnica.
 


Mestská krytá plaváreň


Športová hala


Vedľa Športovej haly je Dom techniky, v ktorom sa každoročne koná množstvo medzinárodných výstav, o. i. Expotour - Slovakia (veľtrh cestovného ruchu), Sympomech - Expostavmat (stavebníctvo) a T.I.S. (telekomunikácie). Pri Sade mieru je areál Športového klubu Stavbár (športová hala, fitness centrum, hotel ).

V časti Veľký diel sa nachádza rozsiahly areál Žilinskej univerzity s učebňami, laboratóriami, internátmi a spoločenskými priestormi. V blízkosti sa nachádza aj Paľova búda, dnes Univerzitné pastoračné centrum .

V susedstve areálu je Lesopark Chrasť s výmerou približne 70 hektárov. Lesopark medzi sídliskami Vlčince a Solinky je obľúbenou mestskou zónou oddychu. Poskytuje aj možnosti pre šport (beh, beh na lyžiach). Na začiatku lesoparku je kaplnka postavená na pamiatku Žilinčanov padlých v 1.svetovej vojne.

Na sídlisku Solinky sa nachádza kostol zasvätený Dobrému pastierovi. Vďaka práci dobrovoľníkov a pomoci mesta Žilina trvala výstavba kostola presne jeden rok. V máji 1999 kostol vysvätil Ján Chryzostom kardinál Korec.

 
 Najstaršou architektonickou pamiatkou v Žiline je kostol sv. Štefana - kráľa v časti Rudiny. Je to neskororománsky kostol, vznik ktorého datujú odborníci do rokov 1200 až 1250. Podľa povesti ho dal postaviť uhorský kráľ Štefan I. (958 ?-1038). Cenná je výzdoba kostola. Maľby na stenách pochádzajú približne z roku 1260, objavil ich v roku 1950 a neskôr reštauroval žilinský výtvarník Mojmír Vlkoláček. Kostol je ohradený kamenným múrom. Archeologickým prieskumom v roku 1995 boli objavené základy kaplnky Božieho tela z 15.storočia, o ktorej boli dovtedy iba písomné záznamy. Významnou pamiatkou v Žiline je Budatínsky zámok, situovaný na sútoku Váhu a Kysuce. Ako strážny hrad vznikol v 13.storočí. Najstaršou časťou je valcovitá veža vysoká 20 metrov o priemere 12 metrov , s múrmi hrubými 2 metre. Dnes sídli v zámku Považské múzeum s expozíciou dejín Žiliny, archeológie a drotárstva. K zámku patrí aj historický park.


Kostol sv. Štefana


 
Budatínsky zámok s drotárskou expozíciou
 

Vzácnou pamiatkou je rímskokatolícky kostol sv. Juraja v mestskej časti Trnové . Kostol sa spomína v dokumentoch z roku 1582. Je to jednoloďová drevená zrubová stavba v gotickom štýle, strechu má pokrytú šindľom.


Kostol sv. Juraja v Trnovom
 

V miestnej časti Bytčica je klasicistický kaštieľ, ktorý na začiatku 20. storočia patril svetoznámemu huslistovi Jánovi Kubelíkovi. V častiach Brodno (vrch Brodnianka) a Vranie (vrch Rochovica) sa nachádzajú významné paleontologické lokality - ojedinele odkryté vrstevné sledy sedimentov spodnej kriedy (druhohory).
Pri Váhu sa nachádza športový komplex kde je štadión na ktorom hrávajú svoje ligové zápasy futbalisti MŠK Žilina. Zimný štadión Vojtecha Závodského kde hrajú zápasy hokejisti MšHK Žilina, s možnosťou korčuľovania pre verejnosť, tenisové kurty, kolkáreň.
Dobrý výhľad na Vodné dielo je z vyhliadkovej terasy pri ceste E 50. V blízkej budúcnosti budú vytvorené na Vodnom diele veľmi dobré podmienky pre vodné športy.

Neďaleko Vodného diela je nová Mojšová Lúčka, ktorá bola postavená pre obyvateľov vysťahovanej obce pri výstavbe Vodného diela. Druhá časť nových domov sa nachádza v miestnej časti Rosinky. Spolu bolo postavených 136 nových rodinných domov.
 


Vodné dielo Žilina
 

Text: Dr.Ján Štofko © 2001

Bulvár a Námestie Ľ.Štúra